School Evaluation Application for Global Diploma Program

GDP Akredite Okul Değerlendirmesi Başvuru Formu

We are incredibly excited to have a great partnership with Brigham Young University as Global Diploma Program. Brigham Young and Global Diploma feel strongly about our commitment to helping students worldwide accomplish their dreams of getting a US high school diploma.

By offering a great curriculum and a distinguished US diploma to international schools and their students, Global Diploma can further their own mission of offering students and schools great programming opportunities.

Next, we will have our Internal Term Review Panel review your school partnership application form; see below. Upon examining it, you will receive an official notification. Once accepted, we will provide your next steps to having a fantastic opportunity for your students.

Global Diploma Programı olarak Brigham Young Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz ortaklık sonrası dünya çapında Amerikan Lise Diploması hayali olan tüm öğrencilere güçlü bir bağlılıkla yardımcı olabilmek üzere yaşadığımız heyecanımızı paylaşmak isteriz.

Güçlü ve geniş bir müfredat ile ayrıcalıklı Amerikan Lise Diplomasını okullara sunarak Global Diploma Programı’nın okullar ve öğrenciler için en iyi program fırsatlarını sunmak ile ilgili misyonumuzu da gerçekleştiriyoruz.

Aşağıda size sunduğumuz değerlendirme formunu panelimize dahil edip sizlere değerlendirme sonucu bildirecek ve resmi kabul işlemleriniz sonrası öğrencileriniz için eşsiz olabilecek programınızla sizi tanıştırıyor olacağız.

Application Contact

Please fill out the following information about your school so we can get to know you better.

IMPORTANT NOTE: YOU MUST FILL THE FORM IN ENGLISH, as the form will be sent directly to BYU without any intermediary institution - institution - person corrections.

ÖNEMLİ NOT: Form BYU’a doğrudan, üzerinde hiç bir aracı kurum - kuruluş - kişi düzeltmesi olmaksızın iletileceği için FORMU İNGİLİZCE olarak DOLDURMANIZ GEREKMEKTEDİR.